• Školský internát

Školský internát, Dúbravská cesta 1, Bratislava (ďalej len ŠI) ako súčasť Spojenej školy internátnej, Dúbravská cesta 1, Bratislava (ďalej len SŠiD) bol rozhodnutím Ministerstva školstva SR zaradený do siete škôl a školských zariadení s termínom začatia činnosti od 01. 09. 2022. Kontinuálne nadväzuje na Školský internát, ktorý bol súčasťou Odborného učilišťa, Dúbravská cesta 1, Bratislava od 01. 09. 2014 do 31. 08. 2022.

ŠI je výchovno-vzdelávacie zariadenie zriadené Regionálnym úradom školskej správy v Bratislave a určené pre žiakov Spojenej školy internátnej, Dúbravská cesta 1, Bratislava, ale aj iných bratislavských škôl, prednostne v zriaďovateľskej pôsobnosti Regionálneho úradu školskej správy v Bratislave. Žiaci sa prijímajú do školského internátu vždy na jeden školský rok.

ŠI sa nachádza na 2. - 4. poschodí budovy ZSS ROSA v areáli na bratislavskej Patrónke, v ktorom sa nachádza aj Odborné učilište. Je to pomerne nová budova s bezbariérovým prístupom. Skladá sa z troch samostatne prístupných častí. Izby sú trojlôžkové, slnečné, štandardne zariadené. Ubytovaný žiak má k dispozícii posteľ, skriňu, poličku, nočný stolík, spoločný stôl a stoličku. Jednotlivé časti majú k dispozícii spoločné sociálne zariadenia so sprchami a zariadenú kuchynku so sporákom, chladničkou a mikrovlnkou. Priamo v priestoroch ŠI je herňa, PC miestnosť a slušne zariadené spoločenské miestnosti. Priestory ŠI pokrýva vlastná wi-fi.

ŠI zabezpečuje žiakom ubytovanie a výchovno-vzdelávaciu činnosť v čase mimo vyučovania. Žiaci sa pripravujú pod vedením vychovávateľov na vyučovanie, voľný čas môžu tráviť krúžkovou činnosťou, športovými, spoločenskými a kultúrnymi aktivitami priamo v priestoroch ŠI, vo veľkorysom areáli plnom zelene a širšom okolí. V areáli je veľké futbalové a florbalové ihrisko.

ŠI má výbornú polohu pri križovatke Patrónka, na ktorej priamo stoja medzimestské autobusy zo Záhoria. MHD Patrónku priamo spája s Hlavnou železničnou stanicou a autobusovou stanicou Mlynské Nivy. Do areálu chodia ráno i poobede bezbariérové autobusy, ktoré Patrónku prepájajú s Mokrohájskou a hlavnými mestskými časťami. Školský autobus preváža žiakov ráno aj z Dúbravskej cesty na Patrónke (07.20 h) na Švabinského ul. do Petržalky a na obed späť (13.40 h).

Žiaci ubytovaní v ŠI sa stravujú vo výdajnej školskej jedálni (VŠJ) priamo v budove, kde sú ubytovaní. Pripravujú sa aj diétne jedlá.

Žiaci, resp. ich zákonní zástupcovia platia za internát mesačný príspevok na čiastočnú úhradu nákladov spojených s ubytovaním v ŠI, ktorý je v súčasnosti vo výške 20 EUR pre žiakov so zdravotným znevýhodnením zo škôl, ktorých zriaďovateľom je Regionálny úrad školskej správy v Bratislave, a 40 EUR pre žiakov z iných škôl.

Príspevok sa podľa § 141 zákona 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov neuhrádza, ak plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka o to písomne požiada a je členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi.