Známky Prihlásenie Školský mail Školský G Suite FACEBOOK Napíšte nám Kontakt Mapa

Pondelok 18. 10. 2021
Počet návštev: 4910843

Partneri • Adaptačný program

  V mesiacoch október až november prebiehal u nás na škole Adaptačný program. Počas štyroch stretnutí, ktorých sa zúčastnila každá prvácka trieda, si žiaci zažili rôzne aktivity zamerané na sebapoznávanie, spoluprácu, budovanie tímového ducha, ventilovanie emócií a pod. Stretnutia viedol školský psychológ Mgr. Viktor Fule v spolupráci so sociálnou pedagogičkou Mgr. Janou Sekerešovou. Všetkým prvákom prajeme, aby sa u nás v škole a medzi svojimi spolužiakmi počas celých troch rokov štúdia cítili príjemne.

  Do galérie Adaptačný program boli pridané fotografie.

 • Ocenenie v Profesii

  V stredu 12. 12. 2018 v sídle spoločnosti Profesia prevzali naši žiaci Dávid Máhr, Matej Kováč a Matúš Mešár z rúk výkonnej riaditeľky spoločnosti Ivany Molnárovej ocenenie za účasť na pilotnom projekte Výpomoc so srdcom, ktorý Profesia realizovala s chránenou dielňou Law & Political Science Agency, s. r. o., ktorá je už dlhšie naším partnerom pri vykonávaní praktického vyučovania v učebných odboroch chovateľ a záhradník. Ďakujeme chránenej dielni a spoločnosti Profesia, že vytvárajú aj cez takéto projekty vytvárajú podmienky na zamestnávanie zdravotne znevýhodnených.

 • Vianočné prázdniny

  Vianočné prázdniny trvajú v tomto roku od 27. 12. 2018 do 07. 01. 2019. Riaditeľ školy udelil z prevádzkových dôvodov na piatok 21. 12. 2018 riaditeľské voľno. Všetci žiaci sú v piatok automaticky odhlásení zo stravy,

  Žiaci budú mať teda voľno od 21. 12. 2018 do 07. 01. 2019 a v tomto čase nebude v prevádzke ani školský internát

  Vo štvrtok 20. 12. 2018 bude vyučovanie na teoretickom i praktickom vyučovaní do 13.00 h. Internát žiaci opustia do 16.00 h.

  Po prázdninách žiaci nastúpia do školy v utorok 08. 01. 2019 podľa rozvrhu párneho týždňa. Žiaci môžu prísť na školský internát už v pondelok 07. 01. 2019 od 16.00 h alebo v utorok ráno do 07.00 h.

 • Koncert na Nevädzovej

  V piatok 30. 11. 2018 sme prijali pozvanie na koncert, ktorý pod názvom Šukár Čajori Tour pri príležitosti 40. výročia založenia ŠZŠ na Nevädzovej ulici pripravilo občianske združenie Poďme sa zachrániť. Úvod patril tancu skupiny ELEMENTS CREW. Svojím spevom nás rozveselila Brigita Szelidová so svojimi priateľmi, vystúpili aj hviezdy súťaže Česko-Slovensko má talent. Podujatie sa nám všetkým veľmi páčilo, niektorí z nás si na konci koncertu zatancovali spolu s účinkujúcimi. Za pozvanie osobitne ďakujeme p. učiteľke Wladárovej zo ŠZŠ Nevädzova.

  Do galérie Koncert na Nevädzovej 30.11.2018 boli pridané fotografie.

 • Riaditeľské voľno

   

  Riaditeľ školy udelil z prevádzkových dôvodov na piatok 29. 03. 2019 riaditeľské voľno. Všetci žiaci sú v piatok automaticky odhlásení zo stravy,

  V tomto čase nebude v prevádzke ani školský internát

  Vo štvrtok 28. 03. 2019 bude vyučovanie na teoretickom i praktickom vyučovaní podľa rozvrhu hodín. Internát žiaci opustia do 16.00 h.

 • OU má talent

  Tretí ročník školskej akcie OU má talent veľmi milo prekvapil. Žiaci, ktorí pripravovali program, sa zomkli a vytvorili výbornú podporujúcu atmosféru. Dokopy na javisku vystúpilo 30 žiakov, ktorí ukázali hudobný, tanečný, spevácky, moderátorský a recitačný talent. Ich výkony v závere zhodnotila odborná porota v zložení Mgr. A. Domoráková, Z. Malíčková a Ing. A. Martináková. Tí žiakov pochválili predovšetkým za ich odvahu vystúpiť pred celou školou a ocenili rôznorodosť ich talentov. Záverečnou doslova sladkou bodkou bol Mikuláš s jeho doprovodom anjelov a čertov. Ten odovzdal žiakom, ktorí ukázali svoj talent, malý darček a obrovské vrece plné sladkosti priamo p. riaditeľovi Mgr. E. Filovi, ktorý v krátkom príhovore prisľúbil, že sladké balíčky odovzdá učiteľom a tí ich rozdajú žiakom školy. Vyjadril poďakovanie Mgr. J. Sekerešovej a Mgr. P. Čaputovi, ktorí súťaž so žiakmi pripravili. Do galérie OU má talent 05.12.2018 boli pridané fotografie.

 • Deti na nete

  Koľko času trávime denne na internete? Dnešné deti vyrastajú s internetom od malička a jeho používanie je samozrejmosťou takmer u všetkých vekových kategórií. O rôznych nástrahách, ktoré sa na internete skrývajú nám prišla v pondelok 26. 11. 2018 porozprávať pani psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Okrem internetu hovorila aj o mobiloch, ochrane osobných údajov a núdzových linkách. Jej rozprávanie žiakov zaujalo aj poučilo.

 • Tvorivé dielne v SOŠPg

  Do galérie Tvorivé dielne v SOŠPg 18.12.2018 boli pridané fotografie.

 • Červené stužky

  1. december je medzinárodným dňom boja proti AIDS. Naša škola sa tradične aj tento rok zapojila do celoslovenskej kampane Červené stužky. V rámci tejto kampane sme v pondelok 3. decembra zorganizovali prevenciu, ktorú viedli žiaci tretieho ročníka Veronika Hámorníková, Janko Kolenič a Miška Šteffeková. Žiakom porozprávali o ochorení AIDS, ale predovšetkým o možnostiach prevencie. Ich rozprávanie doplnilo zaujímavé video. V závere stretnutia rozdali žiakom červené stužky, ktoré sú symbolom krvi a života. Červené stužky vyrobili žiaci v dielňach ĽV a DP.

  Poobede sa v telocvični zišli žiaci ubytovaní na internáte, ktorí spoločne vytvorili živú červenú stužku. Tohtoročnú červenú stužku považujeme za úspešnú.

  Do galérie Červené stužky 03.12.2018 boli pridané fotografie.

 • Koncert v Redute

  V piatok 23. 11. 2018 sme boli pozvaní do Slovenskej filharmónie na hudobnú detektívku Skladateľ je mŕtvy autorov Nathaniela Stookeya a Lemonyho Snicketa. Takto nazvanému príbehu sme nemohli povedať nie a napätí sme sa usadili v bratislavskej Redute. Vyšetrovateľ, ktorý sa inak nápadne podobal na moderátora Martina Vaneka, začal s výsluchom všetkých podozrivých hudobných nástrojov. Spolu s ním sme sa bližšie pozreli na alibi každej sekcie Symfonického orchestra Konzervatória v Bratislave. Príbehu nechýbal humor ani vypäté chvíle. Výborne zahrané, hravé a vtipné. Veľmi sa nám páčilo. Ďakujeme DSS a RS Rosa za pozvanie.

 • Guláš na internáte

  V utorok 13. 11. 2018 k nám zavítal p. Stupár z Policajného zboru SR. Ani sychravé počasie „hlavného kuchára“ a jeho pomocníkov – vychovávateľov a žiakov ŠI neodradilo od prípravy dobrého guláša. Počas prípravy nám hrala príjemná hudba. Všetci sme netrpezlivo čakali, kedy sa guláš dovarí, a každý z nás sa snažil niečím prispieť. Dievčatá a chlapci šúpali cibuľu, čistili zemiaky, krájali mäso. Pri najdôležitejšej činnosti, a to miešaní gulášu počas varenia, sa vystriedali takmer všetci. Večer o 18.00 h sme si všetci sadli k stolu a pochutnali sme si na dobrom guláši s chlebom. Bolo to príjemne strávené popoludnie pri dobrom jedle a hudbe. Ďakujeme!

  Do galérie Guláš 13.11.2018 boli pridané fotografie.

 • Ohlasy na besedu

  Stretnutie so spisovateľom Ľ. Dobrovodským žiakov školy zaujalo. Prinášame niekoľko ohlasov:

  "Páčilo sa mi na tom človeku, že bol úprimný. Dával nám rady do života, aby sme boli sami sebou, aby sme sa nikým neriadili a aby sme išli vlastnou cestou. Hovoril všetko na rovinu a rozdával veľa energie. Bol zábavný, úprimný a veľmi v pohode – som rada, že som takého človeka mohla spoznať a rada by som ho ešte niekedy stretla. Precestoval celý svet, a to by som chcela aj ja... A uvedomila som si z toho posedenia s ním, že aby sme boli všetci sami sebou a aby sme znášali za svoje činy dôsledky a vážili si ľudí, ktorí si vážia nás a sú na nás dobrí a obetujú nám aj tú poslednú minútu svojho času..."

  "Tak pán spisovateľ sa nehral na niečo, čo nie je, a to znamená, že aj keď je slávny, vedel sa vžiť do našich životov a bol úprimný. Sedel s nami a porozprával sa normálne, aj keď s vulgarizmami, bol vtipný a aj keď mal ťažké detstvo, tak sa vedel preniesť s humorom cez to všetko. Kebyže som na jeho mieste, tak by som sa v každej situácii zachovala podobne. Beseda s ním bola super – zabávali sme sa. A pán Ľubo mal aj pravdu, že nemáme žiť iba vo svete internetu, že sa dá žiť aj s kamošmi a nie byť iba na facebooku. A dal nám super radu, že treba byť sám sebou a užívať si život naplno..."

  "Mne sa páčilo, že nám dal rady do života, že keď si frajer za plotom, tak buď frajer aj z očí do očí! (...) Konečne došiel človek, čo rozumie dnešnej reči (...) a dal mi aj veľa informácií o dobe svojho detstva, keď nebol internet a ako bolo vtedy v škole..."

 • So spisovateľom Ľubom Dobrovodom o Malkáčovi, živote, písaní a čítaní kníh...

  V utorok 13. 11. 2018 sme privítali spisovateľa Ľuba Dobrovodu, autora knižiek Malkáč a Veľkáč a ďalších zaujímavých textov. 

  Prečo ho medzi nás pozvala p. učiteľka Križanová? "Lebo som čítala a počúvala (ako audioknihu) jeho Malkáča a pomedzi riadky textu som vnímala, že toto sú pravdivé, skutočné, životaplné príbehy a ten, kto ich napísal, je úprimný a dobrý človek, ktorý dokáže aj o smutných veciach hovoriť s humorom. Toto je môj poetický motív – a realistický motív je, že v niektorej z tried, kde učím slovenský jazyk a literatúru, mi vymysleli prezývku Pravek, lebo som ich nútila čítať príbehy Prometea a Herakla zo starovekého Grécka. Tak som si povedala, že by bolo fajn, keby som vedela ponúknuť nejaký živý literárny príbeh - text, ktorý bude  veľmi  súčasný a dokáže sa dotknúť srdca, a tak pritiahne k čítaniu kníh..." 

  Ohlasy zo strany žiakov i pedagógov sú mimoriadne pozitívne. Vďaka za vydarené stretnutie!

 • Domov

  Dňa 09. 11. 2018 sa 18 žiakov a 2 pedagógovia zúčastnili na inscenácii DOMOV (...KDE JE TEN TVOJ?) v divadle NOVÁ SCÉNA, v ktorej sme videli dvoch hercov - Dávida Hartla a Michala Candráka. Príbeh súčasnej dánskej autorky Janne Tellerovej o domove a o mieri bol o vnútornej aj vonkajšej emigrácii, o skutočných istotách v zložitom svete chaotických zmien súčasnosti. Ponúka nezjednodušujúci pohľad na problémy dneška: prisťahovalectvo, emigráciu, imigráciu, asimiláciu, konfliktné prijímanie inakosti a rôznorodosti nielen v jej etnickej podobe.

  Divadlo pozostávalo z dvoch častí: z inscenácie - príbehu a z diskusnej a edukatívnej časti v spolupráci s migračným úradom Ministerstva vnútra SR, kde žiaci aj pedagógovia mohli diskutovať o otázke migrácie a utečencoch v SR. Cieľom divadelného predstavenia bolo zamyslenie sa nad svojím domovom, nad tým, kam patrím, čo a kde je mojím domovom a aké sú jeho hodnoty. Žiakov divadelné predstavenie veľmi zaujalo. 

 • Bibliotéka

  Vo štvrtok 08. 11. 2018 sa žiaci z odboru knihár a ľudová výroba zúčastnili pravidelného knižného veľtrhu Bibliotéka v Bratislave.  Knižný veľtrh je spojený aj s výstavou vzdelávania a didaktickej techniky Pedagogika, s výstavou minerály, s festivalom vedy a techniky Amaved a s výstavou Veda netradične. Prezreli sme si stánky s novými knihami, učebnými pomôckami, minerálmi, zúčastnili sa prezentácie novej knihy Slovenské povesti spojené s čítaním, absolvovali sme prezentáciu, ako na počítačovú hru Minecraft, a pomocou lasera sme merali, aký je hrubý vlas či struna na gitare. 

  Do galérie Bibliotéka 08.11.2018 boli pridané fotografie.

 • Čokoládovňa v Kittsee

  Dňa 7.11. 2017 sa uskutočnila odborná exkurzia do čokoládovne v Kittsee. Exkurzie sa zučastnilo 40 žiakov a 5 pedagogických zamestnancov. Cukrárov doplnili aj žiaci z iných odborov Cieľom cesty bola návšteva výrobne čokolády a nákup čokoládových výrobkov a iných cukroviniek, ktoré sa priamo vo výrobni čokolády vyrábajú.  Žiaci sa mali oboznámiť s výrobou čokolády a tiež aj s výrobkami a rôznymi cukrovinkami a mohli ich  porovnať s výrobkami, ktoré poznajú z nášho trhu. Súčasťou exkurzie bola aj návšteva nákupného centra v Kittsee. Cieľ exkurzie bol splnený. Žiaci si rozšírili obzor a získali nové skúsenosti a vedomosti vo svojich odboroch.

  Do galérie Čokoládovňa v Kittsee boli pridané fotografie.

 • Exkurzia ZH+CH v OLO

  V stredu 07. 11. 2018 sa naši záhradníci a chovatelia spolu s majstrami zúčastnili exkurzie závode OLO Spaľovňa odpadu vo Vlčom hrdle, kde nám ukázali celý proces energetického zhodnocovania zmesového komunálneho odpadu - odpadu z čiernych zberných nádob vyzbieraného na území Bratislavy. Skôr než sme si ale prezreli závod, absolvovali sme environmentálnu prednášku, na ktorej sme sa dozvedeli veľmi veľa o separovaní, recyklovaní a spracovaní odpadu. Potom sme si pozreli spaľovňu od areálu cez vnútorne vybavenie, videli sme dva kotly, ktoré spaľujú odpad, ako vyzerá zhorený odpad aj ako sa zhorený odpad odváža.  Zaujímavé boli aj žeriavy, ktoré nakladali odpad do zásobníkov.  Exkurzia bola veľmi poučná,  teraz už vieme, ako vzniká odpad, ako ho my ľudia nadmerne produkujeme, ako ho neseparujeme a ničíme si tak prírodu.

  Do galérie Exkurzia ZH+CH v OLO 07.11.2018 boli pridané fotografie.

 • Učíme sa (opäť) v galérii

  V utorok 06. 11. 2018 sme opäť mali hodiny občianskej náuky v galérii namiesto v škole – tentoraz to bola malá galéria TVORIVô, v ktorej je jedna z 30-tich výstav prestížneho festivalu MESIAC FOTOGRAFIE.

  Rumunský fotograf Adrian Catu vystavuje v galérii TVORIVô kolekciu fotografií s názvom „Za hranicou kšeftovania“. Na obrazoch sa snažil zachytiť atmosféru v tajnom azylovom dome neďaleko Bukurešti, v ktorom sa ukrývajú a snažia sa naštartovať dobrú zmenu vo svojom živote dievčatá, ktoré boli obeťami obchodovania s ľuďmi... Takže tentoraz sme sa s pani učiteľkami D. Križanovou, V. Kozánkovou a J. Sekerešovou nerozprávali ani tak o umení, ako o ťažkej problematike obchodu s ľuďmi, o ľudskej dôstojnosti, spolupatričnosti a potrebe navzájom si pomáhať. Zase to bola zaujímavá občianska náuka – učili sme sa iným spôsobom, ale myslím, že sme si predebatovali pre život dôležité veci.

  Do galérie Učíme sa (opäť) v galérii 06.11.2018 boli pridané fotografie.

 • Rodičovské združenie

   

  V stredu 14. 11. 2018 o 15.00 h bude rodičovské združenie žiakov školy. Pred rodičovským združením sa o 14.00 h stretne Rada rodičov.

 • Jesenné prázdniny

   

  Jesenné prázdniny trvajú v tomto roku od 31. 10. do 02. 11. 2018. Vzhľadom k tomu, že 30. 10. a 01. 11. 2018 sú štátne sviatky, riaditeľ školy udelil z prevádzkových dôvodov na pondelok 29. 10. 2018 riaditeľské voľno. 
  Žiaci budú mať teda voľno celý týždeň od 29. 10. do 02. 11. 2018 a celý týždeň nebude v prevádzke ani školský internát
  V piatok 26. 10. 2018 bude skrátené vyučovanie do 11.20 h. Internát žiaci opustia do 15.00 h.
  Po prázdninách žiaci nastúpia do školy v pondelok 05. 11. 2018 podľa rozvrhu nepárneho týždňa. Žiaci môžu nastúpiť na školský internát už v nedeľu 04. 11. 2018 od 16.00 h alebo v pondelok.

strana: